Skladování nebezpečných látekun_1

Co bude skladováno, kde a v čem? To jsou otázky, na které si musí každý odpovědět. Je velký rozdíl, zda se bude skladovat malé množství chemikálií pro provoz mycí linky nebo stovky litrů hořlavých kapalin. Každá látka má nějaké vlastnosti, které musí být respektovány a zařídit pro ně vhodné skladování. Ke zjištění, jak látku skladovat pomůže tzv. bezpečnostní list. Bezpečnostní list musí být ve smyslu Nařízení REACH Evropského parlamentu a rady č. 1907/2006 přístupný na pracovišti. Pro zaměstnance se dle zákona č. 258/2000 Sb., vypracovávají písemné pokyny pro nakládání s nebezpečnými látkami. Zaměstnanci jsou ohledně nakládání s látkami poučeni odborně způsobilou osobou dle zákona č. 258/2000 Sb. Pro malé množství chemikálií může být dostačující bezpečnostní skříň s policemi a úkapovou vanou. Zatímco pro velké množství nebezpečných látek již bude zapotřebí patřičně vybaveného skladu. Místo skladování by mělo být vždy dostatečně odvětrávané a v případě budov musí být zajištěna požární ochrana, umístění vhodně vybavené lékárny atd.7629_1

sudy_plastov_Skupenství skladované látky

Ke vhodnému skladování nebezpečných látek je nutné znát nejenom toxicitu, výbušnost, hořlavost a další aspekty látky, ale také jejich skupenství. To rozlišujeme podle toho, zdali se jedná o látku pevného, kapalného nebo plynného skupenství. Pro látky pevného skupenství budou vhodné ocelové nebo plastové boxy zatímco pro kapalné látky ocelové nebo plastové sudy. Nejde však o striktní vymezení obalu pro danou látku, jelikož existují například ocelové sudy s odnímacím víkem vhodné i pro látky pevného skupenství. Důležité je zohlednit i změny skupenství látky při teplotních změnách. Některé pevné látky mohou sublimovat a vytvářet nebezpečné výpary, a proto je v takovém případě nutné zabezpečit dostatečné odvětrávání.

Vlastnosti nebezpečných látek

Je vhodný pro tuto látku plastový nebo ocelový obal? Záleží na povrchové úpravě? Zodpovězení otázky, jaký druh materiálu, pro jakou látku, usnadní tzv. bezpečnostní list konkrétní látky. Bezpečnostní list zohledňuje vhodnost materiálu, popřípadě lze použít tzv. tabulky chemické odolnosti materiálu, nicméně pro bezpečné skladování je zapotřebí zajistit povolení odborně způsobilé osoby. V takovém případě je zapotřebí vidět místo skladování, vyhodnotit možná rizika a zohlednit možné působení okolních vlivů na skladované látky. Povrchová úprava taktéž hraje roli. Například některé látky reagují s lakovanou ocelí, zatímco žárově zinkovaná ocel představuje dostatečně odolný materiál, apod.

3229_prakt

Přeprava nebezpečných látek

Jakýkoliv způsob přepravy má svá rizika. Látky by měli být nejen uskladněny ve vhodném obalu, ale také být řádně označeny. Nejčastějším prohřeškem při přepravě nebezpečné látky je právě nedostatečné nebo špatné označení. Pro splnění správného označení, ale i použití vhodného obalu pomůže tzv. UN kód. Toto číslo poskytuje informace o obalu, na kterém je vyraženo. Obsahuje značku UN, druh obalu, druh materiálu, schválenou skupinu látek, relativní hustotu látek, zkušební přetlak, značku státu a identifikaci obalu.

ADR

Označení ADR představuje evropskou dohodu o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí. Přeprava nebezpečných věcí a látek je upravena zákonem č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě ve znění novelizací, Vyhláška ministerstva dopravy a spojů č. 478/2000 Sb., kterou provádí zákon o silniční dopravě, ve znění vyhlášky č. 55/2003 Sb., a vyhlášky č. 281/2007 Sb. Zákon o silniční dopravě též přesně vymezuje základní povinnosti odesílatelů, dopravců a příjemců.

adr_2adr_1

+ Mimo mezinárodní silniční dopravy ADR se také setkáváme s přepravou po vnitrozemských vodních cestách, s mezinárodní železniční přepravou RID a lodní mezinárodní přepravou IMDG.

adr_3

Neváhejte kontaktovat naše prodejní oddělení: